1,5 Liraya Şifa Veren Altın Bitki


Verita tarafından tüm Türkiye’deki CarrefourSA’larda tüketicinin beğenisine sunulan Peru’nun şifalı bitkisi taze zerdeçal, düzenlenen etkinlikle tanıtıldı.

İçerdiği kurkumin benzeri bileşikleriyle bilimsel araştırmalara konu olan ve hakkında 10 binden fazla makale yazılan taze zerdeçal, uzmanlar tarafından hastalıklara karşı doğal bir zırh olarak tanımlanıyor.

 

Verita’dan Peru’nun Süper Lezzetleri CarrefourSA’da!

Verita ve CarrefourSA’nın ev sahipliğinde gerçekleşen taze zerdeçal tanıtım davetine Peru Ticaret Ataşesi Fernando Albareda, CarrefourSA Kategori Gıda Genel Müdür Yardımcısı Ayşin Işıkgece, İdeal Tarım Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki Birincioğlu ile Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ve şef Vedat Başaran katıldı.

Davette konuşan Peru Ticaret Ataşesi Fernando Albareda, Peru ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi ve tarımsal ürünlerin payıyla ilgili bilgi verdi. Albareda 2017 yılında, Peru’nun Türkiye’ye 49 milyon dolar ihracat yaptığını belirterek en büyük ihraç kalemlerinin çinko ve altın olduğuna dikkat çekti.

Albareda, ticaret hacminde tarımsal ürünlerin ve egzotik meyvelerin giderek artan payına işaret etti. Üzüm, yaban mersini, mango, kuşkonmaz ve avokado gibi egzotik ürünlerin yanı sıra Peru’dan ihraç edilen başlıca tarımsal ürünlerin kinoa, enginar konservesi, chia tohumu ve bakliyat olduğunu vurguladı.

Fernando Albareda, taze zerdeçalın ise Peru’nun önemli bir ihraç kalemi olduğunu belirterek 2017 yılında Peru'dan toplam 5.83 milyon dolar değerinde 1.837 ton taze zerdeçal ihracatı yapıldığını söyledi.

Türkiye’den tek seferde 20 ton zerdeçal siparişi

Ticaret Ataşesi Albareda Türkiye’ye ise, ilk taze zerdeçal ihracatının 2018 yılı şubat ayında gerçekleştiğini belirterek, tek seferde 20 ton zerdeçal ihracatının yapıldığı bilgisini verdi. Albareda bunun parasal değerinin ise yaklaşık 111bin dolar olduğunu kaydetti.

Albareda, Peru’dan Türkiye’ye kısa ve orta vadede daha fazla ihracat potansiyeli taşıyan diğer ürünlerin ise kahve, kakao, enginar, maca kökü bitkisi, amarant bitkisi ve kuşkonmaz olduğunu da ifade etti.

CarrefourSA Kategori Gıda Genel Müdür Yardımcısı Ayşin Işıkgece, yaptığı değerlendirmede şunları dile getirdi: “CarrefourSA olarak faydaları saymakla bitmeyen tropik bir kök bitki olan taze zerdeçalı bugüne kadar tüketicilerimize paketlenmiş bir şekilde sunuyorduk. Artık zerdeçalı yaş sebze – meyve ürünlerimizde olduğu gibi uygun fiyat politikasıyla bol ve taze bir şekilde sunmaya başlıyoruz. Marketlerimize gelen tüketicilerimiz, yaş sebze – meyve reyonumuza uğradıklarında çok uygun fiyatıyla zerdeçal satın alabilecekler. Sindirim sisteminden dolaşıma kadar sunduğu doğal antioksidan özelliğiyle zerdeçala olan ilginin artacağına inanıyoruz.”

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ise bu özel meyvenin faydaları hakkında bilgi verdi. Kümeli, taze zerdeçalın kurkumin kaynağı doğal antioksidan olduğunu belirterek, “Zerdeçal uzun süredir sindirim sistemi, iltihap giderici ve antioksidan faydaları için kullanılmaktadır. Taze zerdeçalın faydalarının kaynağı, içerdiği kurkumin benzeri bileşenler ve uçucu yağlardan oluşan mucizevi bileşenlerdir” dedi.

İdeal Tarım Yönetim Kurulu Başkanı S. Zeki Birincioğlu, Türkiye’de marketlerde yıl boyunca taze zerdeçalın 100 gram fiyatının yaklaşık 10-25 TL arasında değiştiğine dikkat çekerek, “CarrefourSA marketlerinde satılmak üzere 20 ton zerdeçal ithalatı yaptık. Az miktarda ithal edilen taze zerdeçal, yüksek maliyetler sebebiyle yüksek fiyatlara satılmaktayken, CarrefourSA’nın bu aksiyonuyla makul fiyatlara erişti. Zerdeçalın şu anda 100 gram fiyatı 1,5 TL’ye düştü. Bir ailenin tüketimi için yeterli olan 100 gramı, herkesin ulaşabileceği fiyata 1,5 TL’ye satılıyor. Faydaları saymakla bitmeyen bu şifa bitkisinin hastalıklara karşı doğal koruma özelliği uzmanlar tarafından kanıtlanmış durumda” diye konuştu.

Verita Hakkında: 12 Ay Boyunca Taze Meyve
1980 yılında muz ithalatıyla yola çıkan Verita bugün 6 kıtada, 36 farklı ülke ve farklı iklimlerde yetişen her çeşit meyveyi düzenli, sağlıklı, yüksek kaliteli, ekonomik ve hijyenik koşullarda 12 ay boyunca mevsim tazeliğinde Türkiye’ye getiriyor. Verita, küresel ölçekte kalite ve verimliliği artırmak amacıyla Kosta Rika ve Hollanda’daki organizasyonlarıyla Türkiye’ye ithalat zincirini yönetiyor. Portföyündeki 30'dan fazla çeşidiyle “dünyanın meyvesi”ni başta seçkin marketler ve manavlar olmak üzere tüm Türkiye’de Verita standartlarına uygun satış noktalarında tüketicinin beğenisine sunuyor. Verita, Denizli’deki 1000 dönümlük arazisinde Türkiye pazarı için ürettiği elma, armut ve üzüm türlerini ihraç etme potansiyeline de sahip.