Gıda Güvenliği ileSağlıklı Geleceğe

Tarladan Sofraya Güvenli Gıda

Doğal ortamında yetişen meyve ve sebzeler tedarik zinciri sürecinde insan sağlığına zararlı olabilecek biyolojik, kimyasal ve fiziksel zararlara maruz kalma riski ile karşı karşıyadır. Gıda güvenliği ürünlerin karşılaşabileceği bu etkenlerden ürünleri korumak için geliştirilen ve tasarlanan planlı uygulamalardır.

Sağlıklı bir gelecek için gıda güvenliği kontrollerini tüm tedarikçilerinde ve tedarik sürecinde uygulayan İdeal, markaları nezdinde güvenilir gıda konusunda yüksek bir kalite standardizasyonu sağlamaktadır.

İdeal’in gıda güvenliğini içeren kontrol prosesi, uzman kontrolünde yapılan toprak ve yaprak analizleri ile başlamaktadır. Her ürün, kendi ihtiyacına uygun analizlerden geçirilmekte, sistemin takibi ürünün en doğru zamanda hasat edilmesi ile sürmektedir.

Hijyenik Koşullarda Paketleme ve Güvenli Ambalaj

Hasat edilen ürünler ilaç kalıntısından ari, ISO 9001 Kalite Yönetimi Sistemi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Standartları belgelerine sahip tesislerde, hijyenik koşullarda gıdaya uygun ambalajlarla paketlenmektedir. İdeal, ambalaj üretimi ve paketleme konusunda hizmet sağlayıcılarını bu standartlara uygunluklarına göre seçmektedir.

Gıdalarda sağlık güvencesinin sağlanabilmesi için gıda endüstrisinde hijyen, sanitasyon ve koruyucu bakımla ilgili sistemlerin kullanılması gerekmektedir. Bu bakımdan gıda güvenliği en çok aranan kalite özelliğidir.

İdeal tüm markalarının ürünlerini gıda güvenliği sistemine ve soğuk zincir sürecine uygun özel ambalajlarda satışa sunmaktadır. Böylece, uygun saklama koşulları sağlanarak güvenilirliği, tazeliği ve lezzeti garanti altına alınmaktadır. Özel tasarlanmış kullanıcı dostu iç ve dış ambalajlarla ürünler korunurken üzerindeki ürün bilgileri ile tüketici bilgilendirilmektedir.

Gıda Güvenliğinin Kritik Faktörü Soğuk Zincir

“Soğuk Zincir” ürünlerin sevkiyat ve depolama süreçlerinde muhafaza edildiği ısının sabit tutulması anlamına gelmektedir. Isı değişmeksizin satış noktasına ulaşan ürünler, bozulma ve bayatlamaya sebep olan kimyasal değişimlere maruz kalmadan tazelik ve bütünlüğünü korumaktadır.

Bu  nedenle, soğuk zincir hasatla birlikte başlayıp tüketiciye ulaşana kadar devam etmektedir. Bu proses aynı zamanda sürekli gıda güvenliği kontrolleriyle kapsamlı hale getirilmektedir.

Satış alanına ulaşan ürünlerin kontrolleri perakende noktalarına ulaştıktan sonra da devam etmekte, İdeal ekiplerinin rutin kontrolleri ile soğuk zincir ve gıda güvenliği denetim altına alınmaktadır. Tedarik sürecindeki tüm aşamalar tüketicinin sağlıklı, kaliteli ve lezzetli ürünlere ulaşması için titizlikle yürütülmektedir.

GLOBAL GAP ve İyi Tarım Uygulamaları (İTU)

Avrupa’daki zincir satış kanallarının insan sağlığı için doğabilecek tehditleri minimuma indirmek, tüketicilerine ürünle ilgili garanti vermek için başlattıkları çalışmalar, GLOBAL GAP Protokolü ile sonuçlanmıştır. Dünya genelinde geçerlilik kazanan protokol, belirlenen üretim disiplinlerinin uygunluğunu GLOBAL GAP Sertifikası ile belgelemektedir.

İdeal ürünlerinin birçoğu, GLOBAL GAP Sertifikası'na sahip, İyi Tarım Uygulamaları'na (İTU) uygun üretilmiş ürünlerdir. Bu sertifikaya sahip olmayan ürünlerin ise geçerli normlara uygun üretim proseslerini tamamladıkları ayrıca belgelenmektedir.

Çocuklar İdeal'le Sağlıklı Bir Geleceğe Hazırlanıyor

Çocukların sağlıksız abur cuburlara yönelmelerine ve düzensiz beslenme alışkanlıklarına oldukça sık rastlanmaktadır. Ayrıca, küçük yaşta kazanılan kötü beslenme alışkanlıkları kalıcı olabilmekte, bu durum gelecek nesillerin sağlığını tehdit etmektedir.

İdeal, bu öngörü ile, aile ve çocukların erken bilinçlenmeleri amacıyla hayata geçirilen etkinliklerde sponsorluk çalışmalarını üstelenerek sosyal sorumluluk bilincini hayata geçirmektedir.

Verita markasının 3-6 yaş grubu çocuklar ve öğretmenleri ile Meyve Dostu etkinliği düzenlenmektedir. Etkinliklerde çocuklar farklı meyve türleri ile tanıştırılmakta. Aynı zamanda çocuklara taze gıdanın faydaları eğlenceli bir yolla anlatılmaktadır.

Ayrıca, Verita Meyveli Rehber gibi ücretsiz yayınlarda çocuklara meyveyi sevdirmek, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak için eğlenceli sayfalara yer verilmektedir.

İdeal, sağlıklı nesiller ve sağlıklı çocuklar için, sosyal sorumluluk projelerine her geçen yıl daha çok yatırım yapmaktadır.